Co pořídit pro první rok miminka

Už jsme se společně podívali na to, co pro miminko pořídit do porodnice, aby byl příchod malého človíčka na svět a následná péče o něj co nejpříjemnější.

Jak se ale připravit na první rok miminka? Co všechno budete potřebovat, aby vaše první společné měsíce mohly být ve znamení poznávání se – bez stresu z vybírání všech základních potřeb.

Plenky

V prvních měsících života bude miminko růst jako z vody. Rozhodně se tedy vyvarujte nákupu velkého množství plen do zásoby. Může se totiž stát, že vašemu miminku plenky nesednou a budete muset přejít na jinou značku.

Nejlepší strategií je nakoupit menší množství plen od více značek. Až zjistíte, které plenky vašemu miminku sedí, můžete zainvestovat do většího množství plen. Od velikosti 3 už by se vám nemělo stát, že z nich miminko rychle vyroste. V prvních týdnech můžete využít také sadu pro novorozence, která obsahuje několik druhů výrobků v menším počtu kusů. Naší osvědčenou značkou jsou pleny Dada, které jsou u nás dlouhodobě nejprodávanější.

Pokud chcete s miminkem začít aktivně a chodit s ním plavat, nezapomeňte také na nákup několika plen do vody. Pro bezstarostné léto se pak nejvíce hodí kalhotkové plenky, tzv. pantsy, u kterých nehrozí rozlepení a spadnutí.

A co látkové pleny? I když už dnes látkové pleny nejsou nejpoužívanější variantou, své místo v péči o miminko mají stále. Hodí se jako podložka pro položení, ubrousek na utření obličeje a mnoho dalšího! Určitě si tedy nezapomeňte několik kusů pořídit. V naší kategorii Látkové pleny najdete nejrůznější materiály i potisky – vybírat můžete podle svého vkusu i interiéru dětského pokoje, nebo vsadit na bílou klasiku.

Výživa

I když kojíte, mít po ruce malé množství kojeneckého mléka může být velkou pomocí. Později (přibližně od 4-6. měsíce) můžete dítěti nabídnout také mléčné i nemléčné kaše, nebo příkrm z kvalitních surovin. Pro doplnění pitného režimu se pak hodí rozpustné nápoje, které mohou být alternativou k jemnému čaji. Na cestách potom jistě oceníte kapsičky a jiné dobrůtky do ruky, které jsou praktické a velmi oblíbené mezi dětmi. Všechny výše jmenované produkty jsou trvanlivé, nic se jim tedy nestane, pokud je nakoupíte do zásoby.

Hračky

Pro začátek nebude vaše miminko potřebovat hraček mnoho. Bude poznávat svět kolem sebe a budou pro něj zajímavé i naprosto všední věci. Přesto se vyplatí do několika hraček investovat už v prvních měsících. Velmi oceňovanou pomůckou, dokud se miminko neplazí, je například deka s hrazdičkou. Miminko leží na zádech a může se dívat (a také se pokoušet dosáhnout) na zavěšené hračky.

Pro první zoubky jsou pak neocenitelná kousátka, především ta chladící. Ta miminku uleví od nepříjemných pocitů a urychlí prořezání zoubků.

Zajímavý vjem pro první měsíce života je pro miminko také chrastítko. Můžete si vybrat z druhů zavěsitelných na hrazdičku, nebo třeba extra měkkých plyšových.

Neobvyklou, ale pro rozvoj miminka důležitou hračkou jsou pak nejrůznější senzorické hračky – například míčky v kontrastních barvách, které miminko dobře vidí a pomohou mu s rozvojem motoriky.

Kosmetiku

Péči o miminko vám usnadní především krémy, které zabrání opruzeninám na jemné dětské kůži – například osvědčené Sudocrem nebo Bepanthen. Koupel pak zpříjemní především mycí gel, olej, či pěna do koupele. Naprostou nutností jsou také vlhčené ubrousky, které vám zjednoduší hygienu doma i na cestách.

Další nezbytnosti

Přebalování je činnost, které se mnozí nastávající rodiče děsí nejvíce. Hladký průběh této činnosti a zvýšenou hygienu vám pomůže docílit použití přebalovací podložky. Ty se vyrábí v mnoha barevných variantách, takže si můžete vybrat tu pravou do vašeho interiéru.

Pokud bude vaše miminko využívat dudlík, rozhodně (po otestování různých značek) nakupte větší množství kusů té značky, která vám nejvíce vyhovuje. Můžete pořídit rovnou balení více kusů dudlíků. Zajímavou a praktickou vychytávkou jsou pak dudlíky svítící ve tmě, které v noci značně usnadňují manipulaci. Vybírat z dudlíků můžete například zde.

Pro první měsíce se bude hodit i láhev s kontrolou teploty. Zhruba od šesti až devíti měsíců miminka je pak možné použít i lahvičky a hrnečky pro miminka. K těm je potřeba pořídit také speciální kartáč pro dokonalou hygienu, případně můžete využít také mycí prostředek určený přímo na lahve a savičky.